Obec a okolí

Prohlížíte starou verzi stránek. Nová je k dispozici na www.olomucany.cz

Obec se nachází asi 28 km severně od Brna. Leží na severozápadním výběžku Drahanské vrchoviny v kopcovitém terénu s nadmořskou výškou 248 až 508 m nad mořem na okraji chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Celková rozloha katastru obce činí 1513 ha a je z velké části pokryta smíšenými lesy. Geologicky se obec nachází na tzv. brněnské vyvřelině částečně tvořené vápencovými horninami. Dostupnost obce je zajištěna autobusovým spojením z 4 km  vzdáleného Blanska, kterým také prochází vlakový koridor Brno – Česká Třebová.

V okolí obce se nachází velké množství turistických a cykloturistických tras, které jsou přímo napojeny na stezky vedoucí  do Moravského krasu a zpět. Cyklotrasy volně navazují na stezku vedoucí z Brna s průtahem do nedalekého Rakoveckého údolí a dále do Olomouce.

Nejvyhledávanějším a zároveň nejvyšším bodem v okolí obce je Máchův památník v nadmořské výšce 508 m n. m., z něhož jsou překrásné výhledy - při dobré viditelnosti až na Pálavské vrchy a nejbližší vrcholky rakouských Alp. Máchův památník se nachází přibližně uprostřed krajinného prvku nazvaného lesnický Slavín, na jehož území  je nespočet převážně opravených a dobře udržovaných lesních studánek:

Informace o studánkách odkazují na server estudánky.cz.

 Nejznámější z nich jsou U srnce, U Huberta a U Tetřeva, okolo kterých jsou založeny udržované lesní parky. Téměř všechny studánky jsou dostupné jak na kole, tak pěšky a jsou vyhledávanými turistickými cíly. Při toulkách v okolí je také velké množství nejrůznějších památníků a pomníčků věnovaných zakladatelům výše zmíněného lesnického Slavína. Díky poloze obce, s poměrně velkým převýšením, se návštěvníkům z mnoha míst naskýtají krásné výhledy do okolní krajiny.

V katastru obce se také nachází zříceniny Čertova hrádku a Nového hradu.

Další zajímavostí je stálá expozice olomučanské keramiky umístěná na obecním úřadu. Keramika se vyráběla přímo v naší obci ve druhé polovině 19. století a počátkem století dvacátého a ve své době byla vyhledávaným užitkovým i okrasným zbožím. Muzeum je možné navštívit po dohodě na obecním úřadu.

Z infrastruktury je nutno zmínit dva obchody s potravinami a také tři hospody – obecní, U červené růže a v Hotelu Olberg. V letních měsících je v provozu výletiště Bahňák s možností koupání a malého občerstvení.