Historie

Prohlížíte starou verzi stránek. Nová je k dispozici na www.olomucany.cz

Historie TJ Sokol Olomučany

Klub kopané byl v Olomučanech založen v roce 1933 při Čtenářsko – vzdělávacím spolku dělníků. Ručně bylo vybudováno hřiště o rozměrech 70x40m na políčku v lesíku zvaném Drahovzalova Horka. Mužstvo bylo zařazeno do základní Bradovy župy. Již v této době bylo mužstvo na zápasy pěšky nebo na kole doproprovázeno velkým množstvím fanoušků. Činnost klubu však byla přerušena v době války.

Po válce byla činnost fotbalového klubu obnovena jako oddíl kopané při tělocvičné jednotě Sokol. Byl zvolen i výbor, v jehož čele stanul F. Sehnal. Ze začátku však oddíl nevykazoval žádnou pravidelnou činnost, na niž neměl ani nutné vybavení, hrála se pouze přátelská utkání a hrál ten, kdo zrovna přišel. Postupně se ale vykrystalizovalo pomrně stálé složení kádru, noví hráči se přistěhovali, jiní oděšli. Když ve funkci hrajícího trenéra působil ing. František Jandák, mužstvo hrálo lepší průměr okresní soutěže. V té době dorůstali oddílu kopané i velice schopní dorostenci.

V letech 1961/62 byla zahájena přestavba hřiště. Mužstvo se po dohodě rozhodlo nepřerušit činnost a odehrát všechna utkání na hřišti soupeřů. To nemělo na tým žádný negativní vliv. Do obce se přiženili hráči, kteří se stali oporou týmu, dorůstali i vlastní odchovanci, mužstvo posílili i hráči z Klepačova nebo Blanska. Historicky první postup do okresního přeboru byl vybojován počátkem 80. Let družstvem ve složení Červený, Streit, Kotlán, Mizera, Šustáček, Procházka, Trávníček, Skoták, Pelikán, Opletal, Kocman, Šebek a další. V této soutěži se tým udržel až do roku 1986. Znovu se podařilo postoupit v sezóně 1988/89, ale pouze na jednu sezónu.

V sezóně 1992/93 mužstvo sestoupilo do IV. třídy. V té době byl velice nadějný dorost, který pod vedením M. Radiměřského a J. Smíška bojoval o postup do krajského přeboru. Z tohoto týmu přišli do mužstva dospělých hráči, kteří pomohli v sezóně 1994/95 k návratu do III. třídy.

V roce 2004 byla zahájena rekonstrukce škvárového hřiště na travnaté. V době rekonstrukce odehrála všechna mužstva Olomučan svá domácí utkání v Rudici. Rekonstrukce trvala přibližně 2 roky. Mužstvo dospělých hrálo stále III. třídu okresního přeboru, v roce 2006 ale spadlo do IV. třídy. Hned následující sezónu se ale podařilo postoupit zpět do III. třídy a v roce 2009 potřetí do okresního přeboru, který hraje naše A mužstvo dodnes, což je historický rekord olomučanské kopané! Mužstvo místních odchovanců je výrazně doplněné hostujícími hráči především z Blanska. Pod vedením trenérů Rychnovského, Šebka a Kučery hraje tým ve středu tabulky.

V roce 2011 bylo založeno B mužstvo, které hraje IV. třídu, sestává hlavně z dorostenců, kterých je málo pro družstvo dorostu. Tým pod vedením A. Hlouška se drží přibližně v polovině tabulky.

Dlouhodobou prioritou oddílu je také výchova mladých fotbalistů. První družstvo žáků bylo vytvořeno již v roce 1974, následující rok bylo přihlášeno do soutěže. Svou první soutěžní zápas tým pod vedením V. Beránka prohrál rekordním skóre 0:31. Ve své první sezóně olomučanští žáci obsadili poslední místo, v dalších letech se ale začalo s mládeží pracovat systematicky. To přineslo ovoce v sezóně 1982/83, kdy olomučanští žáci pod vedením J. Novotného vyhráli okresní soutěž. Tento úspěch se podařilo zopakovat s úplně novou generací v sezóně 1988/89 trenéru M. Žáčkovi. V sezóně 2003/2004 bylo žákovské družstvo vedené A. Hlouškem, P. Přikrylem, P. Smolenem a K. Polákem jen krůček od vítězství v okresním přeboru, když se umístilo na druhém místě za týmem Bukoviny pouze o skóre.

V další sezóně přešla většina hráčů do dorostu, který byl doplněn hráči z Rudice, na jejímž hřišti se během rekonstrukce olomučanského hřiště hrály domácí zápasy. Tým žáků byl obnoven  v roce 2006 pod vedením L. Sáňky. Ten setrval jako trenér u týmu jen jednu sezónu, poté přebral po A. Hlouškovi dorost. Týmu žáků se ujali M. Dvořáček, Z. Štěpánek a P. Horváth. V roce 2008 ale většina hráčů přešla do dorostu a družstvo žáků bylo zrušeno. Dorost hrál pod vedením L. Sáňky, v sezóně 2008/2009 P. Horvátha a v letech 2009/11 A. Hlouška a V. Beránka. Celou dobu hrál dorost spíše ve spodní polovině tabulky, protože mu nepřálo střelecké štěstí, ačkoliv se herně vyrovnal téměř jakémukoliv soupeři.

V roce 2007 bylo založeno družstvo úplně nejmladší kategorie, přípravka. Malí fotbalisté hráli pod vedením M. Radiměřského, k němuž v roce 2009 přibyl M. Kaspar, z počátku tzv. „o poslední místo“, ale když hráči dorostli do hraničního věku přípravky, drželi se ve středu tabulky. V roce 2011 byla přípravka pro nedostatek hráčů zrušena.

V roce 2010 byl založen tým mladších žáků 7+1, zcela nová kategorie, kde hráli především ti, kteří vyšli z přípravky. Tým vedl F. Nejezchleb s J. Šenkýřem, v roce 2011 he převzal M. Kaspar se S. Klímou. Tato kaegorie je velmi náročná, protože soupeře tvoří většinou týmy z větších měst, která mají nesrovnatelně větší hráčskou základnu. Tomu odpovídá i umístění na chvostu tabulky.

V roce 2011 byl znovu obnoven tým starších žáků. Trenérem je F. Nejezchleb, kterému pomáhají J. Šenkýř a Kováč. Kádr tvoří domácí odchovanci výrazně doplnění hráči z okolí a hrají přibližně v polovině tabulky.